Balustrady całoszkalne

Szkło ma obecnie coraz większe zastosowanie w budownictwie. Wykonuje się z niego nie tylko fasady i dachy budynków, ale też różnego rodzaju balustrady. Jeżeli pomyślimy o balustradzie, to przed oczami staje nam drewniana balustrada albo balustrada ze stali, ale najmodniejsze są teraz balustrady całoszklane. Taka balustrada na tarasie lub balkonie wykonana jest w całości z tafli szkła.

Balustrady całoszklane – charakterystyka

Pierwszą i najważniejszą cechą charakterystyczną tego typu balustrad jest fakt, że wyglądają one niesamowicie estetycznie. Wyobraźmy sobie tylko jedną wielką taflę szkła. Taka balustrada wygląda naprawdę przepięknie. Mocowanie w tym przypadku odbywa się za pomocą specjalnych stalowych łączników i taka balustrada zazwyczaj wykonana jest albo z jednej dużej tafli szkła, albo z kilku mniejszych tafli szkła. Nie stosuje się natomiast małych tafli. Tutaj najczęściej zastosowanie mają bardzo duże lub duże tafle.

Balustrady całoszklane cechują się dużą wytrzymałością. Wykonuje się je ze specjalnego szkła hartowanego, które jest odporny na stłuczenie oraz na czynniki atmosferyczne, takie jak wysokie lub niskie temperatury, a także na środki chemiczne.

Balustrada tego typu może dać wrażenie większej przestrzeni. Z jednej strony zastosowana jest bezpieczna balustrada, natomiast w drugiej żadne elementy, czy to na zewnątrz, czy to na tarasie lub balkonie, nie są zasłonięte, a całość wygląda naprawdę nowocześnie.

Zastosowanie balustrad całoszklanych

Balustrady całoszklane można stosować w różnego rodzaju obiektach. Przede wszystkim mają zastosowanie w obiektach użyteczności publicznej, w budynkach wielorodzinnych, w budynkach jednorodzinnych, a także w restauracjach i klubach muzycznych. Balustrady całoszklane można montować także na schodach wewnętrznych i zewnętrznych, zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w biurach.

Szklana balustrada doskonale sprawdzi się w dosyć małych pomieszczeniach. Jeżeli pomieszczenie jest niewielkie i zaaranżujemy w nim balustrady z drewna lub stali, to może to optycznie nieco zmniejszyć pomieszczenie. W przypadku szklanych elementów zyskujemy efekt większej powierzchni i przejrzystości.

Samonośne balustrady całoszklane mogą być wykonywane z poręczami lub bez poręczy. W przypadku wersji z poręczami stosuje się drewno oraz stal nierdzewną. Balustrady tego typu można mocować na aluminiowych listwach lub na specjalnych rotulach, które wykonane są z nierdzewnej stali.

Z pewnością ogromną zaletą tego typu balustrad jest fakt, że nadają one każdemu wnętrzu nowoczesności. Szkło obecnie stosowane jest głównie w nowoczesnych projektach budynków i pomieszczeń. Jeżeli więc wykonujesz remont i chcesz nadać swoim pomieszczeniom nieco inny design, to tego typu balustrady będą z pewnością doskonałym rozwiązaniem. Mogą odświeżyć wygląd pomieszczenia, optycznie je „otworzyć”, a także udekorować, jeżeli wybierasz balustradę z nadrukiem wykonanym metodą sitodruku. Nadruk często wykorzystywany jest w lokalach gastronomicznych czy salonach urodowych.