Zadaszenia szklane

Zadaszenia szklane

Szklane zadaszenie może wyglądać naprawdę estetycznie. W przypadku dużych pomieszczeń zadaszenia szklane wyglądają bardzo efektywnie. Wyobraź sobie tylko, że w danym budynku sufit jest jakoby otwarty na przestrzeń. Widzisz chmury, promienie słońca i konstrukcje innych budynków. To wygląda naprawdę fenomenalnie, dlatego nie dziwi fakt, że obecnie w tego typu obiekty są coraz chętniej budowane.

Zadaszenia szklaneZadaszenia szklane – modny typ zadaszeń

Budowa szklanego dachu jest trudna z technicznego punktu widzenia. Należy go w taki sposób zaprojektować i wykonać, żeby dach był trwały i bezpieczny. W większości przypadków dachy takie dzielimy na dwa zasadnicze typy, czyli proste płaskie dachy i dachy dwuspadowe lub wielospadowe. Budowa prostego dachu jest nie mniej problematyczna niż budowa dachu ze spadami. Wszystko musi być tutaj doskonale wyliczone, bo zadaszenia szklane cechują się innymi parametrami niż tradycyjne.

Zadaszenia tego typu początkowo budowane były przede wszystkim w architekturze ogrodowej, w przypadku różnego rodzaju altan i szklarni. Dzisiaj natomiast zadaszenia szklane montowane są na dachach prywatnych domów, biur, wieżowców, instytucji publicznych i galerii handlowych. To bardzo modny sposób wykonania konstrukcji dachu, ale też bardzo wymagający.

Cechy zadaszeń szklanych

W większości przypadków zadaszenia szklane konstruuje się z tafli szkła o zróżnicowanej wielkości. W niektórych przypadkach wykorzystane są tafle o identycznej wielkości, w innych natomiast stosuje się zróżnicowane wielkości tafli i różne sposoby łączenia. Zastosowanie mają także różne rodzaje szkła, ale zawsze jest to szkło hartowane. Różnice polegają tylko na jego parametrach.

Szklane zadaszenie można wykonać na przykład na tarasie i wtedy będziemy mieli przepiękny widok na nasz ogród. Najczęściej widujemy takie zadaszenie w postaci specjalnych szklanych daszków, które montowane są zamiast wiatrołapu przy wejściach do budynków i sklepów. Kiedyś daszki takie wykonywało się przede wszystkim z pleksi, natomiast teraz coraz częściej widujemy także zadaszenia szklane mocowane punktowo. Zadaszenia takie można montować w różny sposób. Montuje się je według indywidualnych projektów, w postaci stalowych belek, za pomocą stalowych odciągów i punktowych mocowań lub jako konstrukcje stalowe wypełnione szkłem.

Szklane dachy są tak samo trwałe, jak dachy tradycyjne. Stosuje się do ich wyrobu:

  • hartowane szkło typu float,
  • barwione w masie,
  • mleczne szkło,
  • szkło z warstwą sitodruku.

Można zastosować przejrzyste szkło, szkło kolorowe albo też wykonać na tafli wybrany nadruk lub logo, gdy konstruujemy na przykład dach w firmie. Szkło poddaje się bardzo łatwo różnego rodzaju obróbce, więc można je dopasować w taki sposób, by zadaszenia szklane wyglądały estetycznie i wpasowały się w potrzeby inwestora.

Wystarczy tylko spojrzeć na budynki, które zwieńczone są szklanymi dachami, by przekonać się, że tego typu zadaszenia są przyszłością budownictwa. Szkło w najbliższych latach będzie coraz chętniej wykorzystywane.