Punktowe mocowanie szkła

Ostatnimi czasy zastosowanie szkła w budynkach jest szczególnie częste. Przeszklone budynki wyglądają bardzo futurystycznie i jednocześnie też atrakcyjnie. Wielkie przeszklenia we wnętrzach podnoszą estetykę wnętrz i sprawiają, że pomieszczenia wyglądają na większe. W przypadku mocowania szkła bardzo popularną metodą wykorzystywaną w ostatnim czasie jest punktowe mocowanie szkła. Zobacz, czym cechuje się ta metoda.

Punktowe mocowanie szkła – metoda mocowania

Punktowe mocowanie szkła jest metodą, w której mocuje się taflę szkła do konstrukcji za pomocą specjalnych łączników stalowych bądź kleju silikonowego. Tą metodą można przytwierdzić szkło do różnego rodzaju konstrukcji, elewacji, balustrad albo wykonać nią zadaszenia. Można stosować zarówno duże, jak i małe tafle szkła. Budynki wykończone w ten sposób wyglądają bardzo estetycznie. Zastosowanie mają różne kształty i rodzaje łączników, za każdym razem dostosowuje się je przede wszystkim do konstrukcji i sposobu mocowania, a metodę dobiera się już na poziomie projektowania konkretniej konstrukcji.

Jak punktowo mocować szkło?

Żeby zamocować punktowo szkło, należy przede wszystkim dobrać odpowiedni rodzaj szkła, rodzaj łączników, a następnie wybrać kompozycję, która ma zostać stworzona. Metoda ta popularność zyskała w latach 60. ubiegłego stulecia. Architekci stosowali różnego rodzaju mocowania, w tym klejone, przelotowe i nieprzelotowe.

  • W przypadku mocowania klejonego łącznik przytwierdza się do konstrukcji za pomocą kleju silikonowego. Metoda ta jest bardzo skuteczna i szybka, dlatego, że nie trzeba wiercić otworów. Każdy wywiercono otwór to mostek termiczny, przez który ucieka ciepło, natomiast zastosowaniem tego typu rozwiązania eliminuje problem z mostkami. Jednakże trzeba wiedzieć, że nawet silne kleje silikonowe mają konkretną wytrzymałość, więc w tym przypadku nie stosuje się ich do wszystkich typów konstrukcji.
  • Drugą z zastosowanych metod jest przelotowe mocowanie. W tym przypadku punktowe mocowanie szkła w tafli wykonuje się przez wiercenie specjalnego otworu i w tym otworze umieszcza się łącznik. Tego typu mocowanie instaluje się na krawędziach tafli szkła.
  • Kolejnym sposobem mocowania jest punktowe mocowanie szkła nieprzelotowe. W tym przypadku nie ma konieczności wiercenia otworów, ale trzeba wypełnić szczeliny, które powstają między poszczególnymi taflami szkła.

Punktowe mocowanie szkła jest nie tylko szybkie, ale też daje bardzo estetyczny efekt, dlatego też stosowane jest coraz częściej w różnego rodzaju konstrukcjach, szczególnie w tych nowoczesnych, gdzie najważniejsza jest wysoka estetyka, ale też trwałość i funkcjonalność.

Dzięki mocowaniu punktowemu można bardzo dobrze przytwierdzić szkło do konkretnej konstrukcji i jednocześnie też uzyskać efekt świetnej kompozycji. Szklane kompozycje cieszą się coraz większym zainteresowaniem, natomiast metody łączenia szkła z innymi konstrukcjami są w stale ulepszane, przez co konstruktorzy mogą tworzyć naprawdę fantazyjne aranżacje i zadziwiać kunsztem pracy.