Fasady na żebrak szklanych
Nowoczesne budownictwo stara się projektować i tworzyć coraz ciekawsze i coraz trudniejsze konstrukcyjnie fasady. Fasada budynku to najważniejszy element, na jaki zwracamy uwagę. Ładna fasada sprawia, że budynek wygląda atrakcyjniej i przyciąga uwagę. Odpowiednio przygotowana fasada znacznie zwiększa też wartość komercyjną danego budynku. Obecnie coraz popularniejszymi fasami są fasady na żebrach szklanych. Zobacz, czym cechują się takie fasady i jakie mają zastosowanie.

Fasady na żebrach szklanych

Jeżeli architekt chce nadać budynkowi szczególnych cech architektonicznych, stosuje nowoczesne metody, w tym wybiera właśnie fasady na żebrach szklanych. W większości przypadków fasady takie projektuje się w sposób klasyczny, a grubość konstrukcji dopasowana jest do wielkości budynku, a także jego nośności. Szkło hartowane stosuje się z uwagi na wyższe bezpieczeństwo. W przypadku laminowanego szkła mamy do czynienia z dwoma bądź większą ilością warstw, które zachowują bardzo wysoką trwałość. Fasady na żebrach szklanych prezentują się niezwykle estetycznie. Najnowocześniejsze budynki na świecie obecnie budowane są właśnie z wykorzystaniem takich żeber.

Przepiękne przeszklone wieżowce oraz gmachy największych instytucji mają ściany niemalże całkowicie wykonane ze szkła. To wygląda bardzo futurystycznie i jednocześnie też rozbudza wyobraźnię. Fasady na żebrach szklanych są bezpieczne, mimo że obiegowa opinia głosi, że szkło jest materiałem nietrwałym, to przy wykorzystaniu odpowiedniej jakości szkła, przy dobrym wyważeniu całej konstrukcji oraz solidnym rozplanowaniu elementów nośnych, fasady takie są bardzo bezpieczne i trwałe.

Żebra szklane – charakterystyka
Mówi się, że szklana fasada jest fasadą na miarę trzeciego tysiąclecia. Dzisiaj doskonale widzimy, jak ewoluują fasady budynków i że nowoczesna architektura coraz częściej sięga po szkło. Mimo że znane było już w starożytności, dopiero dzisiaj zaczynamy doceniać jego prawdziwą wartość. Szklane fasady mocuje się do konstrukcji budynku za pomocą klejów silikonowych oraz specjalnych łączników stalowych.

Wyróżniamy kilka rodzajów szklanych konstrukcji. Jest to:

  • system czterostronny
  • system sworzniowy,
  • system żeber szklanych
  • system dwustronny.

W stosunku do konstrukcji ze szkła stawiane są bardzo rygorystyczne wymagania, przede wszystkim konstruktorzy muszą poświęcić bardzo dużo czasu na przygotowanie planu i wyliczenie wszystkich parametrów, by zagwarantować najwyższy poziom bezpieczeństwa i trwałości takiej konstrukcji.

Podczas tworzenia szklanych fasad najczęściej stosowane jest punktowe mocowanie szkła. Architekci wybierają tę metody z uwagi na możliwość szybkiego wykonania a dodatkowo też na fakt, że belki szklane w tym przypadku stanowią doskonałą nośną konstrukcję budynku. Dostawcy szkła są w stanie produkować naprawdę bardzo dobrej jakości tafle szklane, które mają niezwykle wytrzymałą strukturę i nadają się zarówno do budowy dachów, jak i fasad, które zadziwiają nietypowym wykończeniem i nowoczesnością.Obcowanie ze szklanymi elementami w szeroko rozumianej branży budowniczej, utwierdziło nas w przekonaniu, że chcemy ciągle się rozwijać i tworzyć nietuzinkowe projekty. Wystarczy nam zaufać, a Twoje marzenia staną się rzeczywistością.