Fasady mocowane punktowo

Fasady mocowane punktowo

Ostatnimi czasy coraz częściej widujemy nowe budynki, które mają fasady ze szkła. Trzeba przyznać, że ten sposób wykończenia fasady wygląda niesamowicie. Przeszklony biurowce i ogromne drapacze chmur wyglądają monumentalnie, ale jednocześnie też delikatnie, z uwagi właśnie na tę szklaną konstrukcję. Dzisiaj przy budowie takich konstrukcji często wykorzystuje się fasady mocowane punktowo.

Fasady mocowane punktowoFasady te wykonuje się ze szkła hartowanego. Jest to specjalne wzmocnione szkło, które cechuje się ogromną wytrzymałością zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury, a także na zarysowania i pęknięcia spowodowane uderzeniami. Tego typu szkło nadaje się idealnie do budowy fasad budynków, a także do wykonywania konstrukcji dachów.

Fasady mocowane punktowo

Zdecydowanie jednym z najchętniej i najczęściej stosowanych sposobów mocowania fasad szklanych jest mocowanie punktowe. Fasady mocowane punktowo można mocować zarówno za pomocą specjalnych silikonowych klejów o dużej wytrzymałości, jak i z wykorzystaniem specjalnych łączników stalowych i śrub. Jedna i druga metoda mocowania ma swoich zwolenników i przeciwników. Mimo że realizacja tego rodzaju jest bardzo dużym wyzwaniem, to efekty finalne zadziwiają. Fasady mocowane punktowo różnią się od siebie w zależności od rodzaju zastosowanego szkła, konstrukcji budynku, jego wielkości i przeznaczenia.

Fasady mocowane punktowoW każdym przypadku fasada taka wygląda bardzo estetycznie i przykuwa uwagę. Dzięki metodzie punktowego mocowania można wykonać fasady mocowane punktowo pionowe, ale też ukośne albo w dosyć nietypowych wersjach. Wszystko zależy tutaj od inwencji inwestora, a także od pomysłowości samego projektanta. Fasady wykonane tego typu mocowaniem są wykorzystywane zarówno do przeszkleń budynków w najlepszych lokalizacjach.

Jak punktowo mocuje się fasady?

Punktowe mocowanie, jak sama nazwa wskazuje, jest montażem tafli szkła w określonych punktach. Zazwyczaj są to punkty graniczne, czyli brzegi tafli szkła. Taflę szkła mocuje się na fasadzie na narożnikach, do których przytwierdza się specjalne łączniki bądź też w tych miejscach pokrywa się szkło klejem silikonowym.

Ogromną zaletą takich fasady jest fakt, że pozwalają one na docieranie do pomieszczeń bardzo dużej ilości światła. Ściany ze szkła gwarantują, że pomieszczenia będą bardzo dobrze oświetlone i jednocześnie też będą bardzo atrakcyjne wizualnie. Fasady mocowane punktowo cechują się dużą trwałością i są coraz częściej wykorzystywane w momencie, kiedy budynek ma być bardzo reprezentacyjny.

Właściciele obiektów, którym zależy na prestiżu, bardzo często decydują się właśnie na budowanie ze szkła. Taka fasada wygląda monumentalnie, ale jednocześnie też przywozi na wysoki status materialny właściciela i podnosi prestiż konkretnej lokalizacji. Budynki ze szklanymi fasadami mocowanymi punktowo są też dużo drożej wyceniane.

Wszystko dlatego, że metoda ta wymaga ogromnej precyzji, wiedzy i doświadczenia. Budowa takich fasad jest ogromnym wyzwaniem architektonicznym i logistycznym, co później rzutuje na wycenę nieruchomości.